Wymówki podczas odchudzania

Wymówki zabijające motywację podczas odchudzania

Niehigieniczny i niezdrowy tryb życia bardzo często staje się przyczyną otyłości. W dzisiejszym świecie coraz więcej osób boryka się z problemem nadmiaru kilogramów. Pomimo tego każdy z nas może stosunkowo łatwo poradzić sobie z tym problemem i doprowadzić swój wygląd do zadowalającego poziomu. Wymaga to jednak odpowiedniej motywacji, podjęcia wysiłku i odpowiednich nakładów pracy. Niestety człowiek jest z natury leniwy i nasz mózg nieustannie podsuwa nam różnego rodzaju wymówki i usprawiedliwienia naszych zaniedbań.

odchudzanieNie znam osoby która nie pragnie pięknego, zgrabnego i wysportowanego ciała. Niestety większość z nas chciałaby to osiągnąć bez jakiegokolwiek wysiłku i nakładów pracy. Jak nie trudno się domyślić, jest to niemożliwe. Kiedy zdajemy sobie z tego sprawę, często od razu rezygnujemy, umacniając się w opinii, że do końca życia jesteśmy skazani na otyłość i zwały tłuszczu na naszym ciele. Poddajemy się zanim jeszcze rozpoczniemy walkę, a w wielu przypadkach wystarczy odrobina pracy nad charakterem i słabościami aby osiągnąć sukces w odchudzaniu.

Poniżej zaprezentuje wymówki najczęściej spotykane wśród osób rezygnujących z walki z nadmiarem kilogramów.

„Nie będę się odchudzać, gdyż i tak dopadnie mnie jo-jo”

Frazy tego typu formułowane są przez ludzi posiadających negatywne doświadczenie z odchudzaniem w przeszłości. Nie uniknęli efektu jo-jo ponieważ najprawdopodobniej stosowali nierozsądne i nieodpowiednie zabiegi żywieniowo-treningowe. Przeświadczeni, że już do końca życia będą grubi, nie zdają sobie sprawy, że wystarczy odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta i koszmary o strasznym efekcie jo-jo mogą raz na zawsze pójść w niepamięć. Kluczowa w tym wypadku jest zmiana podejścia do tematu odchudzania i odpowiednia weryfikacja ogólnie rozumianych zasad efektywnego odżywiania. Pomocne mogą się okazać konsultacje z dietetykiem bądź trenerem. Często okazuje się, że zasady i prawdy którymi kierowaliśmy się podczas naszego odchudzania są już kompletnie nieaktualne. Dodatkowo dobrym sposobem może okazać się zastosowanie odpowiednich tabletek odchudzających, wspomagających skuteczne odchudzanie, redukując jednocześnie ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.

„Jestem skazana na bycie otyłą, ponieważ w domu wszyscy mają nadwagę”

Zdanie to, często wypowiadane przez osoby borykające się z otyłością nijak ma się do faktycznego stanu rzeczywistości. Oczywiście, uwarunkowanie genetyczne istnieje. Różnimy się bowiem metabolizmem czy indywidualnymi predyspozycjami do odkładania tkanki tłuszczowej. Niemniej w zdecydowanej większości przypadków nieodpowiednie predyspozycje wcale nie muszą być traktowane jak wyrok skazujący na otyłość. Trochę pracy nad sobą w połączeniu z odpowiednim planem żywieniowym może spowodować że osiągniemy wymarzoną sylwetkę szybciej niż się nam wydaje! Zwłaszcza, że „otyłość rodzinna” bardzo często spowodowana jest właśnie złymi nawykami wszystkich członków wyniesionymi z domu.

„Nie potrafię odmówić sobie jedzenia”dobre tabletki na odchudzanie

Nie jest tajemnicą, że bardzo trudno osiągnąć sukces w walce z otyłością, bezustannie objadając się słodyczami i jedzeniem typu fast-food. Wiele osób błędnie utożsamia odchudzanie z ciągłymi głodówkami i jedzeniem wyłącznie małych ilości warzyw sześć razy dziennie. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio skonstruowany plan żywieniowy nie ma nic wspólnego z bezustannym uczuciem głodu i jałowym, niesmacznym jedzeniem. Potrawy przewidywane podczas kuracji odchudzających często nie smakują gorzej od tych przyrządzanych w „tłustych” barach i knajpach. Dodatkowo, nie jest tajemnicą, że potrawy powodujące otyłość z reguły wywołują również niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia!

„Odchudzanie nie ma sensu, gdyż i tak nigdy nie będę wyglądać jak modelka”

Brak motywacji to bardzo poważny problem podczas odchudzania. W takim wypadku szanse na ostateczny sukces naszego odchudzania maleją do minimalnego poziomu. Narzekanie nic nie da! Zawsze starajmy się myśleć pozytywnie. Często pomocna bywa konsultacja z psychologiem który pomoże nam podnieść poczucie własnej wartości. Dodatkowo pamiętajmy, że odchudzanie to nie tylko wygląd i praca nas niedoskonałościami naszego ciała! Jeszcze ważniejsze jest nasze zdrowie. Powszechnie wiadomo, że otyłość w bardzo wielu przypadkach prowadzi do chorób serca i całego układu krwionośnego oraz negatywnie wpływa na stawy! Nie ma chyba większego czynnika motywującego niż zdrowy organizm, a co za tym idzie długie i szczęśliwe życie.

Podsumowanie

Wymyślanie wymówek i narzekanie jest bardzo proste i nie wymaga od nas niczego. Niestety też kompletnie nic nie daje. Dodatkowo powtarzanie w kółko tych samych negatywnych sloganów jeszcze bardziej odbiera nam chęć działania i resztki motywacji. Pamiętajmy, że osoby osiągające sukcesy w życiu nie szukają usprawiedliwień i wymówek, a konsekwentnie realizują zakładane działania, nie bojąc się przy tym prosić innych o pomoc. Najgorszy jest pierwszy krok! Kiedy go zrobimy z pewnością okaże się, że odchudzanie wcale nie jest aż takie trudne!