Dieta dukana

Dieta proteinowa to popularna dieta wśród pragnących szybko schudnąć. Sławę zawdzięcza przede wszystkim skuteczności i łatwości w stosowaniu. Nie wymaga bowiem wielkich wyrzeczeń, a pozwala schudnąć nawet 20 kg. Moc diety tkwi w jej założeniach, z których najważniejszym jest opieranie jadłospisu na produktach białkowych, do których trawienia organizm mobilizuje najwięcej siły. Stąd wydatek energetyczny jest większy, a odchudzanie skuteczniejsze.

jajka - dukanTwórca diety proteinowej, francuski lekarz Pierre Dukan, układając program żywieniowy pragnął wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób, bezskutecznie próbujących schudnąć. Stworzyła dietę, która sprawi, że osoby ją stosujące będą jadły i chudły. Autor zaplanował cztery etapy diety, która nazywa się także planem protal. U podstaw każdej fazy leży precyzyjna lista produktów dozwolonych do spożycia.

Pierwsza faza to atak. Tu organizm przygotowuje się do kuracji odchudzającej. Menu jest bardzo restrykcyjne, ponieważ posiłki w nim występujące mogą być komponowanie jedynie z chudych źródła białka. Dozwolone są zatem kurczaki, indyki, ryby, jaja, nabiał. Etap ten trwa od 1 dnia do tygodnia. Pozwala zrzucić nawet 5 kg.

Drugi etap pozwala osiągnąć upragnioną masę cała. Tu obowiązuje naprzemienne menu. Do diety włącza się wybrane warzywa i spożywa we wskazanym rytmie. W jednym dniu menu opiera się wyłącznie na produktach białkowych, w drugim na warzywach połączonych z proteinami. Faza trwa aż do momentu osiągniecia upragnionej wagi.

łosoś w dukanieTrzeci etap to stabilizacja osiągniętej masy ciała. Czas trwania ustala się według schematu: na każdy utracony w fazie drugiej kilogram przypada 10 dni. Tu oprócz protein i warzyw może jeść wybrane owoce i od czasu do czasu produkty zbożowe.

Ostatnia faza diety to wychodzenie z planu protal i wdrażanie zasad zdrowego żywienia. Wytyczne dotyczące modyfikacji, które wprowadza się w swoim życiu powinny pozostać z nami już na zawsze. Tu obowiązuje zbilansowana dieta z zachowaniem jednego dnia w tygodniu, w którym obowiązują same posiłki proteinowe.

W diecie Dukana obowiązują jeszcze inne ważne zasady:

  • należy pić dużo wody;
  • każdego dnia jeść 1-2 łyżki otrębów;
  • potrawy może smażyć na natłuszczonych patelniach, piec lub gotować;
  • wszystkie dania warto przyprawiać, a mięsa marynować, aby nabrały wyrazistego smaku;
  • należy ubarwiać aktywność fizyczną.

dieta proteinowaDieta białkowa nie narzuca dokładnie co mamy jeść. Daje stosującym ją wolną rękę. Kluczową zasadą jest wyłącznie dobór odpowiednich produktów na danym etapie diety. Ilość jezdnia i wielkość porcji zależą od naszego apetytu. Jeśli chcemy, aby odchudzanie było skuteczne powinniśmy podążać za wszystkimi wytycznymi i stosować zasady diety na każdym etapie odchudzania.

Warto wiedzieć, że dieta proteinowa jest zarezerwowana wyłącznie dla osób zdrowych. Tej diety nie powinny stosować dzieci, kobiety w ciąży, karmiące czy osoby zmagające się z dolegliwościami wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek i chorobami układu krążenia.

 

Sprawdź dopasowaną do Ciebie dietę dukana w Dietmap