Suplementy pomocne w odchudzaniu

Sięgnięcie po suplementy diety wydaje się drogą na skróty, jednak zostały one stworzone, aby dostarczyć odpowiednich ilości mikroelementów i innych substancji w okresach zwiększonego ich zapotrzebowania. Odchudzanie jest szczególną sytuacją, gdy u niektórych pomocne może być dodatkowe wspomaganie. W ofercie sklepów i aptek znajdziemy wiele suplementów diety. Mają one w założeniu wspomagać funkcje organizmu, poprawiać jego stan i zapobiegać niedoborom. Jakie substancje mogą być skuteczne podczas odchudzania?

L-karnityna

Karnityna jest pochodną białek i aminokwasów, która występuje naturalnie w tkankach mięśni. Nasz organizm potrafi produkować ją sam, jednak w ilościach zbyt małych, aby pokryć zapotrzebowanie. Naturalnie karnitynę znajdziemy w czerwonym mięsie, jednak to podczas odchudzania nie jest zalecane w dużych ilościach. Suplementy diety z L-karnityną wspomagają odchudzanie, poprzez aktywację spalania tłuszczu, a więc nasz organizm wykorzystuje go do produkcji energii, zamiast magazynować. Karnityna w suplementach łączona jest z zieloną herbatą, co zwiększa jej skuteczność.

Chrom

Ten pierwiastek znajdziemy w wielu odżywkach dla ćwiczących na siłowni, przeznaczonych właśnie dla osób, które chcą zredukować masę ciała. Należy do mikroelementów, które musimy dostarczać organizmowi codziennie w niewielkich ilościach, aby prawidłowo funkcjonował. Występuje naturalnie w kukurydzy, zielonym groszku, jajkach oraz mięsie ryb morskich, szczególnie halibuta. Chrom pełni rolę w regulacji stężenia glukozy we krwi i regulację poziomu insuliny, zapobiega więc napadom głodu i podjadaniu. Wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, kiedy jego przyjmowanie połączone jest z aktywnością fizyczną. Udowodniono, że pozwala schudnąć szybciej. Inną jego funkcją jest obniżanie zawartości cholesterolu we krwi, przez co zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Błonnik

Zawarty przede wszystkim w owocach i warzywach, pełnoziarnistych zbożach oraz roślinach strączkowych, potrzebny jest w diecie każdego, także osób szczupłych i zdrowych. Błonnik składa się z włókien cukrów złożonych i lignin, nie jest trawiony przez nasz układ pokarmowy. Właśnie dlatego ważną jego funkcją jest pobudzanie prawidłowej perystaltyki jelit, udowodniono też, że wpływa korzystnie na florę bakteryjną. Warto po niego sięgnąć w czasie odchudzania, gdyż pęczniejąc w żołądku zapewnia uczucie sytości, nie zjemy więc więcej niż potrzebujemy. Dostępny jest jako suplement w kapsułkach i w proszku, pochodzący z różnych roślin.

 

Sprawdź idealnie dopasowaną dietę odchudzającą