Mężczyźni o wiele rzadziej niż kobiety interesują się odchudzaniem, jednak powoli coraz częściej zauważają potrzebę zrzucenia zbędnych kilogramów. I słusznie – otyłość brzuszna, jaka dotyka panów, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Otyłość brzuszna prowadzić może do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy, a w konsekwencji udaru mózgu czy zawału serca. W walce o utratę kilogramów chodzi więc nie tylko o wyrzeźbiony sześciopak, ale o zdrowie i życie.
Podstawowe zasady odchudzania
Zdrowa dieta odchudzająca powinna właściwie wyglądać tak samo jak w przypadku kobiet, z tym, że u mężczyzn inne jest podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne. Indywidualny jadłospis zależy od wielu rzeczy, takich jak obecna i docelowa waga, styl życia, aktywność fizyczna, a nawet to, co lubisz jeść, a po co nigdy nie sięgniesz. Kluczowe jest spożywanie 4-5 posiłków w regularnych odstępach. Powinny one dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Regularne jedzenie pozwoli dostarczać energii i utrzymywać stały poziom glukozy we krwi, aby zapobiegać napadom głodu.
Co warto jeść
Zrzucaniu zbędnych kilogramów i poprawie zdrowia sprzyja chude mięso kurczaka, indyka i ryb. Spożywaj też codziennie białko pochodzenia roślinnego, z nasion strączkowych jak ciecierzyca, soczewica, fasola, bób i groch. Niewskazane w męskiej diecie są duże ilości soi, która zawiera fitoestrogeny. Tłusty nabiał zastąp uboższym w tłuszcz – sięgaj po chudy twaróg, kefiry, maślanki, zsiadłe mleko – niekoniecznie te „0”, gdyż odrobina tłuszczu niezbędna jest, by przyswoić witaminy A, D, E i K. Zamiast smalcu i masła do przygotowywania potraw używaj oleju rzepakowego i oliwy z oliwek. Włącz do diety pestki, nasiona oraz awokado.
Czego należy unikać
Unikaj żywności wysokoprzetworzonej oraz smażonej i zawierającej dużo tłuszczów zwierzęcych – chipsów, zupek błyskawicznych, fast-foodów. Jeśli chcesz pozbyć się tłuszczu z brzucha, ogranicz też produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak słodkie napoje i przekąski, białe pieczywo, makaron i biały ryż. Zastąp je ryżem brązowym, razowymi i pełnoziarnistymi produktami mącznymi, kaszami. Sięgaj po wodę mineralną i niesłodzone soki. Kiedy miewasz ochotę na coś słodkiego – jedz owoce. Polub się z niskosłodzonymi ciasteczkami zbożowymi.
Czas na mięśnie
Dietę wspomożesz ćwiczeniami na siłowni. To połączenie sprawi, że skuteczniej pozbędziesz się oponki z brzucha. Skorzystaj z porad trenera, który dobierze najlepsze dla ciebie ćwiczenia. Pamiętaj, że tempo odchudzania nie może być zbyt szybkie – wtedy zamiast tłuszczu spalisz mięśnie i zostaniesz z nieestetycznie wiszącą skórą.